Når jeg kommer ud til din hest, ønsker jeg at skabe de bedste forudsætninger for et trygt, effektivt og fagligt velovervejet forløb.
Her kan du læse, hvordan du forbereder dig, hvordan et besøg typisk foregår, og hvad du kan forvente bagefter.


Før besøget

For at jeg kan arbejde sikkert og i dybden, er det vigtigt, at følgende er på plads:

Hesten skal være:

  • ren og tør i pelsen
  • ikke trænet eller redet de sidste to timer før besøget
  • placeret et sted med tørt underlag og læ
  • mentalt rolig og tryg
  • så vidt muligt uden foder eller godbidder under behandlingen

Du som ejer skal (medmindre andet er aftalt):

  • være til stede under hele besøget
  • kunne fremvise hesten i skridt (og evt. trav) for hånd
  • kunne svare på spørgsmål om hestens historik, adfærd og udfordringer
  • være indstillet på at modtage vejledning, instruktion og efterfølgende hjemmearbejde

Hvis hesten skal fremvises under rytter, aftaler vi dette på forhånd.


Heste jeg ikke arbejder på

Af hensyn til hestens sikkerhed og behandlingskvalitet arbejder jeg ikke på:

  • syge heste
    (ved mistanke om sygdom skal jeg informeres, så der ikke bæres smitte mellem stalde)
  • akut skadede heste
  • heste i medicinsk behandling
  • drægtige hopper

Har hesten en skade eller indgår den i et forløb, hvor fysisk terapi kan være gavnligt, samarbejder jeg gerne med din dyrlæge – forudsat at dyrlægen har godkendt behandlingen.


Sådan foregår et besøg

Et besøg begynder med en kort samtale, hvor vi gennemgår hestens historik og aktuelle udfordringer.
Herefter vurderer jeg hesten i bevægelse for at danne mig et indtryk af rytme, symmetri, bevægemønstre og eventuelle kompensationer.

Efter ganganalysen undersøger jeg hestens muskler, led og bløddele manuelt for at identificere spændinger, restriktioner og biomekaniske sammenhænge i kroppen.

Behandlingen tilpasses hestens behov, reaktioner og temperament. Mit fokus er ikke kun at løsne spændinger, men at forbedre hestens funktionelle bevægelse og understøtte en mere stabil og hensigtsmæssig brug af kroppen.

Undervejs gennemgår vi det, jeg finder, og hvordan det relaterer sig til de udfordringer, du oplever i hverdagen eller under ridning.

Efter behandlingen får du typisk to til tre enkle øvelser samt konkrete råd, der hjælper hesten med at bevare og udvikle resultaterne mellem mine besøg.


Efter behandlingen

Hestens krop arbejder videre på behandlingen i timerne og dagene efter. Derfor bør hesten:

  • have fri i minimum 24 timer
  • gerne komme på fold så meget som muligt (forudsat at flokken er harmonisk)
  • eventuelt få en rolig gåtur, hvis det passer dens temperament

Det er normalt, at hesten kan virke mere træt, være let øm eller midlertidigt ændre bevægemønster efter en behandling.
Nogle heste tisser mere end sædvanligt som følge af øget udskillelse af affaldsstoffer.

Reaktioner og udviklingsforløb varierer fra hest til hest og afhænger blandt andet af alder, temperament, stressniveau, tidligere skader og hvor længe hesten har gået med sine kompensationer.


Forløb og udvikling

Antallet af nødvendige behandlinger er individuelt.
I nogle forløb viser det sig, at de første spændinger jeg løsner, er sekundære mønstre opstået på grund af et underliggende primært problem. Når disse overfladiske kompensationer slipper, træder de dybere lag tydeligere frem.

Dette er ikke udtryk for, at behandlingen skaber nye problemer, men at kroppen begynder at afsløre det, der lå bagved.
Tålmodighed og kontinuitet er derfor vigtige elementer i et godt behandlingsforløb.

Jeg samarbejder meget gerne med dyrlæge, smed, træner eller andre relevante fagpersoner, når det er nødvendigt for at skabe et sammenhængende og helhedsorienteret forløb for hesten.


Faglighed og tryghed

Jeg er medlem af brancheforeningen Godkendte Hesteterapeuter og følger foreningens etiske retningslinjer.
Det betyder, at jeg er uddannet, løbende efteruddanner mig og er dækket af professionel ansvarsforsikring.
Som hesteejer giver det dig en sikkerhed for, at du vælger en terapeut med høj faglighed og ordentlighed.

Ønsker du at vide mere om den Equine tensegrity Balancring Thereapy, der er den modality, jeg arbejder ud fra, så læs mere på: https://equinetensegrity.com/
– Eller besøg Tami´s Facebook side: https://www.facebook.com/tami.elkayam.9

Og her kan du læse mere om den brancheforening, jeg er medlem af, samt det etiske værdisæt, vi bygger på: www.godkendt-hesteterapeut.dk